lajcak

Регион

Лајчак: Што поскоро да се постигне компромис меѓу Белград и Приштина по прашањето за регистерските таблички

А1он
Експерти од Белград и Приштина се сретнаа во Брисел на седмиот состанок на Работната група за Регистерски таблички, објави на својот „твитер“ налог претставникот на
Регион

Ескобар и Лајчак: Договореното мора да се исполни, Белград и Приштина знаат што не исполниле

А1он
Специјалните претставници на ЕУ и на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар и Мирослав Лајчак на заедничката прес-конференција денеска порачаа дека Белград и Приштина мора
Регион

Средба на Вучиќ со Ескобар и со Лајчак

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва оствари средба со заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар и специјалниот претставник на ЕУ за Дијалогот Белград –
Регион

Лајчак: Најнепосреден предизвик на Балканот е Скопје и Тирана да почнат преговори со ЕУ

А1он
Кога станува збор за регионот на Западен Балкан, гледам четири предизвици. Најнепосреден е Северна Македонија и Албанија што поскоро да ги започнат пристапните преговори со
Регион

Столтенберг и Лајчак: Трајно политичко решение во регионот е заеднички интерес на НАТО и ЕУ

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел разговараше со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, за аранжманот за деескалација на
Македонија

Лајчак: Македонско-бугарскиот спор негативно влијае врз Белград и Приштина

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Северна Македонија поради спорот со
Регион

Лајчак: Го разбираме Западниот Балкан, евроинтеграцијата трае предолго

А1он
Вишеградската група ги дели фрустрациите на земјите од Западен Балкан во врска со европската интеграција, која трае предолго, изјави денеска специјалниот претставник на ЕУ за
Регион

Лајчак и Палмер заедно се сретнаа со косовската претседателка Османи

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за
Регион

Лајчак и Палмер во посета на Приштина пред продолжувањето на косовско-српскиот дијалог

А1он
Во Косово денеска се очекува да допатуваат во официјална посета специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар