kurc

Свет

Курц: Затворањето на балканската мигрантска рута беше правилен чекор

А1он
Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц денеска оцени дека затворањето на балканската рута претставувал правилен чекор. Тој пред Одборот за надворешна политика на австрискиот Парламент
Регион

Курц загрижен поради зголемување на исламска радикализација на Балканот

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој замина во Њујорк на сесијата на Генералното собрание на Обединетите нации, изрази загриженост во врска со иламската
Свет

Курц: Не смееме да прифатиме кршење на правото

А1он
Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска индиректно ја критикуваше германската канцеларка Ангела Меркел, порачувајќи дека го смета за проблематично инсистирањето на договорот
Регион

Курц до Ердоган: Ако имаше обид за пуч, не значи дека сега може да правите што сакате

А1он
Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц повика на трезвеност во Турција и укажа дека пучот не претставува бланко овластување за произволни решенија. Човечките
Свет

Курц: Борбата против радикализацијата е приоритет при претседавањето со ОБСЕ

А1он
Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, денеска најави дека во текот на австриското претседавање со  ОБСЕ, во текот на следната година, приоритет ќе
Македонија

Курц: Македонија во Париз треба да добие признание за границата и перспектива за ЕУ

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, во изјава за МИА, вели дека од конференцијата во Париз очекува на Македонија да и се оддаде признание