kurc

Свет

ОВП на Себастијан Курц победи на изборите во Австрија

А1он
Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц победи на денешните предвремени парламентарни избори, покажуваат првите резултати од избирачките места. Курц најверојатно ќе биде најмладиот
Свет

Курц: Опасноста од нуклеарна војна е поголема од кога било досега

А1он
Министерот за надворешни рабори на Австрија, Себастијан Курц, при обраќањето пред Генералното собрание на ОН во Њујорк, предупреди дека опасноста од нуклеарна војна денес е
Регион

Курц му префрла на Ердоган за „диктаторско однесување“

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, му префрли на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека покажува „диктаторско однесување“. -Тој земјата ја развива во погрешен
Македонија

Средба Димитров-Курц: Австрија останува силен поддржувач на евроинтеграцијата на Македонија

А1он
Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денеска престојуваше во работна посета на Виена на покана на шефот на австриската дипломатија Себастиан Курц.
Свет

Курц: Да се затвори медитеранската маршрута, според примерот на балканската

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, сака да се затвори медитеранската маршрута за бегалците, според примерот на успешно затворената балканска маршрута. – Единственото решение
Македонија

Курц: Нападот на пратениците во Собранието е акт на заплашување

А1он
Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц и генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер остро го осудија вчерашниот напад на
Свет

Курц предлага создавање центри за бегалци на Балканот или во Грузија

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, предлага создавање центри за бегалци надвор од територијата на ЕУ, што заедно ќе работат со Високиот комесаријат за
Македонија

Курц гостин на тркалезната маса за улогата на младите во борбата против насилниот екстремизам

А1он
Претседавачот на ОБСЕ и австриски министер за надворешни работи Себастијан Курц, министерот за надворешни работи Никола Попоски и шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје,
Македонија

Курц: Многу сум среќен што Македонија организираше фер избори

А1он
Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, кој денеска со својот унгарски и словенечки колега, Пеетер Сијарто и Карл Ерјавец, во Брисел организираше работен