kurc

Македонија

Курц гостин на тркалезната маса за улогата на младите во борбата против насилниот екстремизам

А1он
Претседавачот на ОБСЕ и австриски министер за надворешни работи Себастијан Курц, министерот за надворешни работи Никола Попоски и шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје,
Македонија

Курц: Многу сум среќен што Македонија организираше фер избори

А1он
Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, кој денеска со својот унгарски и словенечки колега, Пеетер Сијарто и Карл Ерјавец, во Брисел организираше работен
Свет

Курц: Затворањето на балканската мигрантска рута беше правилен чекор

А1он
Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц денеска оцени дека затворањето на балканската рута претставувал правилен чекор. Тој пред Одборот за надворешна политика на австрискиот Парламент
Регион

Курц загрижен поради зголемување на исламска радикализација на Балканот

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој замина во Њујорк на сесијата на Генералното собрание на Обединетите нации, изрази загриженост во врска со иламската
Свет

Курц: Не смееме да прифатиме кршење на правото

А1он
Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска индиректно ја критикуваше германската канцеларка Ангела Меркел, порачувајќи дека го смета за проблематично инсистирањето на договорот