kurc

Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Доаѓањето на Столтенберг, Меркел и Курц – чин на силна поддршка за Македонија

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја посети Воздухопловната бригада во Здружената оперативна команда на АРМ. Во рамки на посетата министерката беше кусо брифирана за
Регион

Курц: Балканот приоритет, да се прекинат преговорите со Турција

А1он
Западен Балкан за Австрија е клучен приоритет во нејзината надворешна и европска политика, како и за нејзиното претседавање со ЕУ, рече австрискиот канцелар Себастијан Курц.
Македонија

(ВИДЕО) Заев-Курц: Поддршка од Австрија за Македонија да добие почеток на преговори со ЕУ

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев имаше тет-а-тет средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц, по што следуваше работен ручек на владините делегации и
Свет

Курц: Имиграцијата приоритет на австриското претседавање со ЕУ

А1он
Приоритет на Австрија за време на претседавањето со Европската унија во следните шест месеци, ќе биде борбата против илегалната миграција, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан
Свет

Курц: Треба да ги заштитиме надворешните граници за мир и просперитет во Европа

А1он
Европа треба да одлучи самата кој влегува на нејзина територија. Приливот на мигрантите може да ги поткопа мирот и благосостојбата на континентот. Ова го изјави
Свет

Курц: ЕУ треба да се фокусира на големите прашања, а малите да ги остави на државите

А1он
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц повика на продлабочување на соработката во полето на безбедноста, надворешната политика и одбраната помеѓу земјите-членки во ЕУ. – Владата на Австрија
Македонија

Заев на средба со Курц: Австрија дава континуирана поддршка за евро-интеграцијата на Република Македонија и Западен Балкан

А1он
На маргините на Виенскиот економски форум, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари неформална средба со актуелниот министер за надворешни работи на Австрија
Македонија

Премиерот Заев му ја честиташе изборната победа на Себастијан Курц

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, му ја честиташе изборната победа на парламентарните избори на лидерот на австриската конзервативна Народна партија, Себастијан Курц.
Свет

ОВП на Себастијан Курц победи на изборите во Австрија

А1он
Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц победи на денешните предвремени парламентарни избори, покажуваат првите резултати од избирачките места. Курц најверојатно ќе биде најмладиот