kurc

Регион

Курц: ЕУ ќе биде целосна само со Балканот во неа

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц, кој попладнево во Белград имаше средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека ЕУ ќе биде целосна само кога во неа
Македонија

Курц го поздрави договорот во македонскиот Парламент

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц го поздрави постигнатиот договор во македонскиот Парламент, кој овозможи дветретинско мнозинство неопходно за почетокот на процесот на носење уставни измени, кои
Свет

Курц: ЕУ има потреба од флексибилен пристап кон миграцијата

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц бара пофлексибилен пристап за решавање на противењата воЕУ за миграција, јави ДПА. – Наместо да продолжат сегашните обврзувачки квоти за распределба
Свет

Курц: Некои земји од ЕУ се скептични кон реформите на Фронтекс

А1он
Неколку земји членки на ЕУ се скептични кон идејата за проширување на мандатот на Европската агенција за контрола на границите – Фронтекс, изјави денеска австрискиот
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Доаѓањето на Столтенберг, Меркел и Курц – чин на силна поддршка за Македонија

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја посети Воздухопловната бригада во Здружената оперативна команда на АРМ. Во рамки на посетата министерката беше кусо брифирана за
Регион

Курц: Балканот приоритет, да се прекинат преговорите со Турција

А1он
Западен Балкан за Австрија е клучен приоритет во нејзината надворешна и европска политика, како и за нејзиното претседавање со ЕУ, рече австрискиот канцелар Себастијан Курц.
Македонија

(ВИДЕО) Заев-Курц: Поддршка од Австрија за Македонија да добие почеток на преговори со ЕУ

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев имаше тет-а-тет средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц, по што следуваше работен ручек на владините делегации и
Свет

Курц: Имиграцијата приоритет на австриското претседавање со ЕУ

А1он
Приоритет на Австрија за време на претседавањето со Европската унија во следните шест месеци, ќе биде борбата против илегалната миграција, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан
Свет

Курц: Треба да ги заштитиме надворешните граници за мир и просперитет во Европа

А1он
Европа треба да одлучи самата кој влегува на нејзина територија. Приливот на мигрантите може да ги поткопа мирот и благосостојбата на континентот. Ова го изјави