kultura

Македонија

Охридски „Балкански музички плоштад“ денеска и утре

А1он
Единаесетитиот традиционален музички фестивал „Балкански музички полоштад“ (Balkan Music Square), во организација на продуцентската куќа „Трето уво“ ќе се одржи денеска и утре во античкиот
Македонија

ВИДЕО: Светската атракција „2Cellos“ вечерва на Античкиот театар во Охрид

А1он
Светската атракција, виолончелското дуо од Хрватска „2Cellos“ вечер на сцената на Античкиот театар ќе одржи целовечерен концерт како дел од музичката програма во рамки на
Магазин

ВИДЕО: Место од бајките – најубава книжарница во светот

А1он
„Livraria Lello“,  книжарница во португалскиот град Порто, ќе ја засакаат и оние кои не се по читањето. Архитектурата, како од бајка, внатрешниот дизајн и љубезниот
Македонија

„Просјачка опера“ на поранешниот чешки претседател Хавел, утре на Охридско лето

А1он
Претставата „Просјачка опера“ од поранешниот чешки претседател, Вацлав Хавел во изведба на Албанскиот театар од Скопје утре ќе биде прикажана на Охридско лето. Претставата според
Македонија

Отворено 11. издание на фестивалот „Стоби 2012“

А1он
Во амфитеатарот во Стоби синоќа почна 11. издание на меѓународниот фестивал на античка драма „Стоби 2012“. Фестивалот беше отворен со претставата „Антигона“ во изведба на
Македонија

Лилиќ: Ослабнав 7 килограми за претставата „Ромео и Јулија“ за „Охридско лето“

А1он
Актерот Дејан Лилиќ или македонскиот Ромео ослабнал цели 7 килограми додека се подготвувал за претставата „Ромео и Јулија“ во изминативе два месеци, а со која
Македонија

Вечерва се крева завесата на „Охридско лето“

А1он
Вечерва започнува една од најзначајните културни манифестации во Република Македонија, 52-то „Охридско лето“. На Античкито театар, фестивалот ќе го отвори премиерата на театарскиот ораториум „Ромео