kss

Економија

КСС: Трансферот од јавен во приватен сектор ќе се користи за уцени и заплашувања врз вработените

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на прес-конференција го повтори ставот дека е против трансферот на вработени од јавен во приватен сектор бидејќи според нив
Економија

КСС бара да се почитува слободата на синдикално функционирање

А1он
“Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија најави дека заедно со главниот правен советник на Светската конфедерација на синдикати ќе изработат тужби за пред Меѓународната организација
Економија

КСС: Има назадување на работничките права, социјалниот систем не функционира

А1он
Во оваа година има назадување во делот на работничките права и дека во нашата држава не функционира социјалниот дијалог. Ова го посочи претседателот на Конфедерацијата
Економија

КСС: Платите во јавниот сектор да се усогласат со порастот на минималната плата

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати го поздравува зголемувањето на минималната плата, но бара усогласување со платите во јавниот сектор. Според синдикатот, мора да се изврши усогласување
Економија

Прв конгрес на САДУ, ќе се бира нов претседател

А1он
Синдикатот за администрација и државна управа на Македонија при Конфедерацијата на слободни синдикати денеска го одржува првиот Конгрес на кој ќе биде избран нов претседател
Економија

Конфедерацијата на слободни синдикати бара минимална плата од 16 илјади денари

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара минималната плата да изнесува 16.000 денари, а смета дека треба со секое покачување на минималната плата да се усогласуваат
Економија

КСС против предлогот за субвенционирање на придонеси од задолжително социјално осигурување

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) не се согласува со владиниот предлог-закон за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување поради зголемување на платите. За КСС
Македонија

КСС стои позади барањата на СОНК и го поддржува штрајкот

А1он
„КСС во минатото постојано укажуваше на лошата состојба на вработените во јавниот сектор. Своето незадоволство гранските синдикати го искажаа низ низа протести особено во првата
Македонија

КСС апелира да се почитуваат мерките за заштита на работниците кои работат на отворено

А1он
По најавата од Управата за хидрометеоролошки работи дека се очекуваат исклучително топли денови со температури до 41 степен, Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС)
Македонија

КСС бара решенија за нивните барања, во спротивно најавува порадикални мерки

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска информираше дека испратиле писмо до Владата во кое најавуваат дека ќе преземат порадикални активности доколку во најкус можен рок