kralicata

Свет

Кралскиот гајдаџија последен се прости од кралицата на богослужбата во Вестминистерската опатија

А1он
Со последен поздрав од британскиот кралски гајдаџија и претходно британската химна „Боже чувај го кралот“ заврши богослужбата за кралицата Елизабета Втора. На богослужбата во Вестминистерската
Свет

ВИДЕО: Ковчегот е ставен на кочијата, започна поворката

А1он
Ковчегот е поставен на кочија, влечена од поморски офицери, што е традиција од погребот на кралицата Викторија во 1901 година. Поворката зад ковчегот, предводена од
Свет

ВИДЕО: Политичарите пристигнуваат во Вестминстерската опатија

А1он
Политичарите почнаа да пристигнуваат во Вестминстерската опатија, каде што ќе се одржи државниот погреб на кралицата Елизабета. Повеќето државници се внесуваат со автобуси, но Џо
Свет

ВИДЕО: Погребот на Кралицата го обезбедуваат огромен број полицајци и војници

А1он
Шпанскиот новинар Хозе Луис Састре објави видео од полицијата и војската во близина на Вестминстер. Una columna de policías y militares avanza hacia la abadía
Свет

ВИДЕО: Објавена рутата по која ќе се движи ковчегот на кралицата Елизабета

А1он
NBN News објави симулација која покажува по кој пат ќе помине ковчегот на кралицата Елизабета денес. Ковчегот со погребна кола ќе биде однесен во Виндзор,