kral carls

Свет

Заврши и вториот дел од прогласувањето на кралот Чарлс Трети за крал на Обединетото Кралство

А1он
Заврши вториот од двата дела на церемонијата за прогласување на кралот Чарлс Трети за крал на Обединетото Кралство. Прогласувањето на новиот монарх беше проследено со
Свет

Кралот Чарлс Трети имаше средба со британската премиерка Трас

А1он
Кралот Чарлс Трети попладнево ја одржа првата аудиенција на премиерката Лиз Трас, соопшти Бакингемската палата. Трас, која беше назначена од покојната кралица во вторникот, помина
Свет

Кралот Чарлс Трети слета во Лондон

А1он
Авионот на кралот Чарлс Трети слета денеска во Лондон, јавија британските медиуми. Новиот британски монарх е повикан да ги исполнува своите кралски должности по смртта
Свет

Американски новинари: Како принц, Чарлс го спореди Путин со Хитлер, сега ќе мора да молчи

А1он
За време на долгото чекање да го преземе кралскиот престол, кралот Чарлс III се истакна по своите отворени ставови за сè, од климатските промени до