kosovo

Регион

Фуле: Дијалогот со Приштина клуч за ЕУ

А1он
Европскиот комесар за проширување Штефан Фуле на средбата со српскиот претседател томислав Николиќ во Белград кажа дека Европската Унија ја охрабрува Србија да продолжи со
Свет

Забрана за влез во Косово со српски таблички

А1он
Косовскиот министер за внатрешни работи, Бајрам Реџепи, за Танјуг изјавил дека, од 15-ти јуни на автомобилите со српски регистарски таблички што имаат префикс на косовските
Регион

Галучи: Северно Косово треба да биде дел од Србија

А1он
Поранешниот претставник на Обединетите нанации за северно Косово, Џералд Галучи смета дека само со воспоставување на целосен авторитет на Србија во северниот дел на покраината,
Регион

Дачиќ: Србија мора да одговори реципрочно на нападите на Србите

А1он
Србија мора да одговори чврсто на нападите на Србите на северот на Косово, изјави потпретседателот на Владата на Србија и лидер на Социјалистичката партија на