kosovo

Регион

Петта жртва на хеморагична треска во Косово

А1он
Началникот на одделението на Инфективната клиника на Клиничко болничкиот центар Косово (КБЦК) во Приштина Саља Ахмети денеска изјави дека од хеморагична треска починало 40-годишно лице од село
Регион

Преговорите за имеплементација на спогодбата меѓу Белград и Приштина завршија без договор

А1он
Повеќечасовните преговори меѓу премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи со посредство на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон,
Регион

Петрос Царухис: Косово во Атина ќе отвори економска канцеларија

А1он
Грција се согласи Косово да отвори економска канцеларија во Атина, а не како што објавија приштинските медиуми дека ќе се отвора „канцеларија за врски“, јави Танјуг. Портпаролот
Регион

Дачиќ и Тачи ќе разговараат за спроведувањето на Договорот од Брисел

А1он
Премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи денеска во Брисел ќе разговараат на работна вечера со Кетрин Ештон, за напредокот во спроведувањето на бриселскиот
Регион

Протест вo Приштина на движењето „Самоопределување“ против договорот со Србија

А1он
Активисти на косовското движење „Самоопределување“ синоќа во Приштина организираа протест против одлуката на владата во косовскиот парламент да го испрати на ратификација бриселскиот договор меѓу Белград и
Регион

Три можни сценарија за иднината на Косовските безбедносни сили

А1он
Косовскиот министер за безбедносни сили Агим Чеку изјави дека косовската влада продолжува да работи врз изградбата на капацитетите на безбедносните сили, но дека трансформацијата на безбедносните сили