korupcija

Свет

(ВИДЕО) АЗЕРБЕЈЏАН: Пратеничка барала еден милион евра мито

А1он
Гулар Ахмедова, пратеничка во Парламентот на Азербејџан, на видео снимка бара еден милион евра од Елшад Абдулаев, поранешен ректор на еден азербејџански универзитет и за возврат
Економија

Станковиќ: Кои функционери на ВМРО-ДПМНЕ му земале мито на Мите Макоил?

А1он
Десет дена откако во интервуто за неделникот „Фокус“, бизнисменот Мите Јовановски, сопственик на бензинските пумпи “Макоил“ јавно призна дека му барале и земале мито за
Македонија

Магаш: За последното интервју ми платија 1.000 евра

А1он
Контроверзниот Љубомир Периќ-Магаш, за Либертас тврди дека за последното интервју во Македонија добил 1.000 евра. „Па ми дадоа 1.000 евра, ако сте заинтересирани и вие
Економија

Николов: Тендерот за Демир Капија-Смоквица -сомнеж за криминал и корупција

А1он
СДСМ укажува на информациите во јавноста за уште една сомнителна одлука на Министерството за финансии за тендерот за изградба на автопатот Демир Капија-Смоквица, кој бил
Економија

„ВИН ИНВЕСТ“: Газдите затаиле данок, испрале 6 милиони денари

А1он
Двајца Виничани од кои едниот основач а другиот управител на „ВИН ИНВЕСТ ДОО Виница, заработија кривични пријави поради сомнение дека сториле кривични дела „перење пари
Македонија

Бендевска: Дали Корабовска го состави договорот за 4 стана на „мама“ Нада Груевска?

А1он
„Поднесете си оставка, вие имате завршено туризам и не ги исполнувате условите да бидете ниту член ,а камоли претседател на Комисијата за спречување на корупцијата.
Македонија

По 6 комотни години, политичка истрага за Владата и Груевски

А1он
По 6 години работа без контрола, Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се најде пред политичка истрага. Опозицијата ќе иницира 7 надзорни расправи до крајот на годинава.
Македонија

Бичиклиски: Црвенковски да каже каде отидоа парите од нафтата

А1он
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски на прес конференција од како што кажа местото на „договараниот криминал“ според признанието и кажувањата на Љубомир Магаш, посочи дека
Економија

ГРЕКО: Финансирањето на партиите е „најсива“ зона

А1он
Македонија од 13, исполнила само седум препораки од групата држави против корупција ГРЕКО . Најголемите забелешки се за финансирањето на политичките партии. Во владина постапка