koronavirus vakcina

Свет

Ердоган: Голем чекор во развојот на вацина против Ковид-19

А1он
Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска на свечаност на Научниот и технолошки совет изјави дека е постигнат голем напредок во развојот на вацина против
Свет

СЗО: Вакцина против коронавирусот за сите, како јавно добро

А1он
До економско закрепнување во светот би можело да дојде многу побрзо доколку која било вакцина против Ковид-19 е достапна за сите, како јавно добро, изјави генералниот директор
Свет

„Џонсон и Џонсон“ од властите во САД добива милијарда долари за развој на вакцина

А1он
Американските власти соопштија денеска за нова инвестиција од милијарда долари на фармацевтската компанија Џонсон и Џонсон за развој на вакцина против Ковид-19, со загарантирани најмалку
Свет

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он
Завршните лекарски прегледи на волонтерите кои учествувале во клиничките испитувања на вакцината против Ковид-19 покажале присуство на имунитет и отсуство на нуспојави, објави денеска руското
Свет

Русите тврдат дека вакцините ќе бидат ефикасни и безбедни, ќе треба да се примат две дози за 3 недели

А1он
Од рускиот Институт за јавно здравје тврдат дека небезбедна вакцина против Ковид-19 никогаш не би се појавила на пазарот. Директорката на институтот, Ана Попова, изјави
Свет

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

А1он
Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА. Министерот,
Свет

Во Кина почна втората фаза од тестирањето вакцина на луѓе против Ковид-19

А1он
Кинеските истражувачи ја започнаа втората фаза од тестирање можна вакцина против коронавирус врз луѓе, објави денеска Институтот за медицинска биологија на Кинеската академија за медицински