koronavirus svet

Свет

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот надмина 200 милиони, забрзано се шири делта варијантата на вирусот

А1он
Бројот на случаи на инфекција со коронавирусот од вчера во светот надмина 200 милиони, јавија британските медиуми, додека делта варијантата на вирусот им се заканува
Свет

Заразувањето со коронавирус е три пати помало меѓу вакцинираните

А1он
Целосно вакцинираните лица во Англија имаат три пати помала веројатност да бидат позитивни на Ковид-19 отколку невакцинираните, наведува најновото британско истражување, објавено денеска. Истражувањето го
Свет

Повеќе од четири милиони луѓе во светот заразени со коронавирус за една недела

А1он
Повеќе од четири милиони луѓе се заразени со Ковид-19 ширум светот во изминатата недела, а повеќе од 64.000 починаа, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). „Бројот
Свет

Во најсиромашните земји во светот степенот на вакцинација е на очајно ниско ниво

А1он
Лидерите на Светската здравствена организација, Светската трговска организација, Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка колективно ги повикаа производителите на вакцини против Ковид-19 да им дадат
Свет

Делта-сојот е заразен колку овчите сипаници, а се пренесува побрзо од обичниот грип

А1он
Поради делта-сојот „војната“ против Ковид-19 се промени предупедува Центарот за контрола и превенција на болести. Според интерниот документ на Центарот делта-сојот се шири исклучително брзо,
Свет

Пандемијата на коронавирусот ќе има долгорочно влијание на менталното здравје

А1он
Пандемијата на коронавирусот веројатно долгорочно ќе влијае на менталното здравје ширум светот, предупредуваат европските канцеларии на Светската здравствена организација (СЗО) во новиот извештај објавен денеска.
Свет

Северна и Јужна Америка се соочуваат со пандемија на невакцинирани

А1он
Северна и Јужна Америка се соочуваат со пандемија на невакцинирани, соопшти Пан-американската здравствена организација (ПАХО), која предупреди дека земјите со низок опсег на вакцинација имаат
Свет

Кина одбива да учествува во втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот

А1он
Планот на Светската здравствена организација за втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот содржи јазик што не ја почитува науката и Кина нема да
Свет

Вакцинираните добиваат привилегии, во голем дел од светот се враќаат рестрикциите

А1он
Голем број земји во светот поради бавното темпо на имунизација против Ковид-19 се одлучуваат за воведување задолжителна вакцинација за одделни професии, како и рестриктивни мерки
Свет

Имунолозите изолираа антитело кое реагира на делта сојот

А1он
Меѓународна истражувачка група научници, меѓу кои и вирусениот имунолог Лука Шичин-Шаин од Хрватска, успеа да изолира антитело кое реагира на нов делта сој на коронавирусот.