koronavirus svet

Свет

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 64 милиони, од нив 99.4 отсто имале полесна форма на болеста

А1он
Според податоците на „Ворлдометерс“ (worldometers.info), бројот на инфицирани со коронавирусот во светот денеска надмина 64 милиони. Бројот на смртни случаи се доближува до 1,5 милиони
Свет

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде на пазарот од следниот месец

А1он
Вакцината против Ковид-19 – „Епиваккорона“, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, би можела да биде пуштена во цивилна циркулација уште следниот
Свет

Над 63 милиони случаи на Ковид-19 во светот од почеток на пандемијата

А1он
Во светот од почетокот на пандемијата на коронавирусот се потврдени 63.073.287 случаи на зараза. Од последици на Ковид-19 починале 1.465.186 лица, а оздравеле 43.546.388 пациенти.
Свет

Војна и за цента на вакцината за Ковид-19: Руската ќе биде поевтина од тие на Фајзер и на Модерна

А1он
Цената на руската вакцина „Спутник V“ ќе биде многу пониска во однос на оние од компаниите Фајзер и Модерна се вели во објавата на Твитер
Свет

Вакцината на Модерна ќе чини меѓу 25 и 37 долари

А1он
Компанијата Модерна ќе ја продава вакцината за коронавирсот меѓу 25 и 37 долари во зависност од нарачаната количина, соопшти директорот Стефан Бансел. „Нашата вакцина ќе
Свет

Лидерите на Г20 ветија дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна за сите

А1он
Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за фер дистрибуција на вакцини против коронавирус, лекови и тестови во целиот
Свет

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

А1он
Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има
Свет

Оксфорд: Имунитетот на коронавирусот трае најмалку шест месеци

А1он
Имунитетот кој го создава човечкото тело откако ќе се избори со инфекција со коронавирусот трае најмалку шест месеци, соопштија денес научниците од универзитетот Оксфорд. Тие