koronavirus mkd

Македонија

ССНМ: Медиумите да обезбедат услови за заштита на новинарите од коронавирусот

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) апелира до сопствениците на медиумите во Македонија да се придржуваат до препораките на Владата и на Министерството
Македонија

(ВИДЕО) Прогласена кризна состојба во Дебар и Центар Жупа

Мери Јордановска
На владина седница е одлучено да се воведе кризна состојба на дел од територијата во Македонија, односно во Дебар и Центар Жупа, информираше министерот за
Македонија

Четворица новозаразени од коронавирус во Македонија

А1он
Четири нови случаи на заразени од коронавирусот. Оваа информација ја соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека заболените пациенти се со лесна клиничка
Македонија

Градоначалникот на Дебар подготвен: Добро е да се прогласи карантин

Маја Илиевска-Пачемска
Градоначалникот на општина Дебар, Хекуран Дука, вели дека подготвени ја чекаат одлуката на Владата која денес треба да одлучи дали градот ќе биде ставен во
Македонија

МНР апелира до нашите државјани во државите со висок и среден ризик да го одложат доаѓањето во земјава

А1он
Министерството за надворешни работи, врз основа на официјалните мерки и препораки, денеска преку соопштение упатува апел до сите државјани на Република Северна Македонија кои живеат
Македонија

Градоначалникот на Дебар демантира дека градот е под карантин

А1он
Дебарскиот градоначалник Хекуран Дука на денешната средба со новинарите ги демантираше информациите на одредени портали и други медиуми дека Дебар е во карантин. – Ги
Македонија

Tемелна дезинфекција на сите судници во Кривичниот суд, мерка против коронавирусот

А1он
емелна дезинфекција на сите судници и останати простории во Основниот кривичен суд ќе се врши од специјализирана фирма секој петок се додека постои опасност од
Македонија

Во Гевгелија се почитуваат препораките од Владата, на Богородица се врши контрола на сите патници за влез во земјава

А1он
Советот на Општина Гевгелија ќе ги спроведува сите мерки што ги носи Владата, Министерството за здравство и Главниот кризен штаб. Нема воопшто да расправа за
Македонија

Интензивно чистење на улиците во Карпош за спречување на коронавирусот

А1он
Утринава, цистерните на локалната самоуправа ги миеја локалните улици низ Карпош 3, а се чистеше и околу контејнерите, со машините под висок притисок т.н. вапови.