koronavirus mkd

Македонија

Патникот од Германија нема коронавирус, нема ниту нови пациенти што се тестираат

А1он
Патникот кој денеска со авион пристигна од Германија беше тестиран и е негативен на коронавирусот. Патниците кои седеле во негова близина во авионот, а кои
Македонија

Петок 13ти и коронавирус – нема луѓе и возила, само празни улици

Мери Јордановска
Празни и темни улици, катанци на сите кафулиња и ресторани, слика каква што одамна не се памети во главниот град, особено во петок навечер. При
Видео Македонија

ВИДЕО: Градот се испразни, на Водно се прават журки

Кристијан Ландов
Со носењето на мерките од Владата за затворање на угостителските објекти во 18 часот, забавите и дружењето се премести на Водно. 40 возила со по
Македонија

Во Дебар „заглавени“ се и лица кои не се жители, се врши масовно тестирање за коронавирус

Маја Илиевска-Пачемска
На влезот и излезот од Дебар има полициски екипи кои не дозволуваат влез и излез од градот. Во општината се затекнати и многу гости кои
Македонија

Стапува во сила кризната состојба: Жителите на Дебар и Центар Жупа до полноќ да се вратат во домовите

А1он
Владата на денешната седница ја донесе одлуката за воведување кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа, а донесена е и одлука да се затвори
Македонија

За време на викендот ќе се дезинфицираат државните институции

А1он
Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) на Владата врз основа на заклучоците и препораките донесени од Владата и Министерството за здравство за превенција и
Македонија

Влада: Пријави за сите кои нема да ги почитуваат препораките на инспекторатите

А1он
Владата на Република Северна Македонија на седница покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни активности за превенција од ширење на корона
Македонија

Хавзиу: Нема „жолт картон“, веднаш ќе се казнува работодавач што не пуштил дома родител на дете до 10 години

Од денес на сила стапуваат нови позасилени мерки за непочитување на владините препораки за заштита од коронавирусот кои треба да ги применуваат државните инспекторати. Директорот
Македонија

Прехранбениот сектор ќе го прилагоди производството и доставата за редовно снабдување на трговските ланци

А1он
Домашните компании од прехранбениот сектор, поради состојбата со коронавирусот, размислуваат да ги прилагодат своето производство и достава со цел редовно снабдување на трговските ланци со