kongres sad

Свет

ВИДЕО: Снимка од моментот кога приврзаниците на Трамп упаѓаат во Конгресот

А1он
Се појави снимка на која се гледа како приврзаниците на Доналд Трамп ја пробиваат полициската блокада и упаѓаат во зградата на американскиот конгрес. Според наводите
Свет

ВИДЕО: Приврзаниците на Трамп ги пробија полициските блокади и влегоа во Конгресот, Капитол под блоката, полициски час во Вашингтон

А1он
Американскиот Капитол е затворен поради ескалација на протестите на демонстрантите во момент кога се одржуваше заедничка седница на двата дома за верифицирање на резултатите од
Свет

Трамп „распали“ по Републиканците кои го надгласаа неговото вето за законот за одбрана

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп остро ги критикуваше Републиканците во Конгресот откако Претставничкиот дом лесно изгласа поништување на неговото вето за законот за одбранбена политика. Вкупно
Свет

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

А1он
Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на претседателот
Свет

Демократите со резолуција за суспендирање на вонредната состојба во САД

А1он
Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што минатата недела ја прогласи
Свет

На повидок нова блокада на американската Администрација

А1он
Преговорите меѓу републиканците и демократите во Конгресот на САД околу прашањето за пограничната безбедност не доведоа до напредок, поради што постои опасност од нова блокада
Свет

„Си-Ен-Ен“: Трамп задоцни со отчетот до Конгресот за убиството на Кашоги

А1он
Администрацијата на Доналд Трамп задоцни да подготви извештај до Конгресот во определениот рок за тоа дали Белата куќа смета дека престолонаследникот на Саудиска Арабија, принцот
Македонија

Османи на средба со претседавачот на Комитетот за надворешна политика на Конгресот, Елиот Енџел

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на неколкудневна работна посета на Вашингтон, во американскиот Конгрес оствари повеќе средби, а меѓудругите и работна
Свет

ВИДЕО: Трамп се обрати до нацијата: Ќе направам се за да се изгради ѕидот на границата

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа се обрати во Конгресот со говор за состојбата на американското единство, отчет пред законодавците и пред милиони Американци за одработените