kongres sad

Свет

Џорџ В. Буш: Така се оспоруваат изборни резултати во банана републики, а не во нашата демократија

А1он
Поранешниот американски претседател Џорџ В. Буш изрази осуда на упадот на приврзаниците на Доналд Трамп во зградата на американскиот парламент во Вашингтон, нарекувајќи го тоа
Свет

Почина жената која беше застрелана во нередите во Конгресот

А1он
Жената која беше застрелана во зградата на Конгресот за време на нередите кога привзаниците на Доналд Трамп влегоа во зградата е прогласена за мртва во
Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Моментот кога е застрелана жена во Конгресот

А1он
Една жена беше тешко повредена во инцидентот што се случи по упадот на поддржувачите на Доналд Трамп во Конгресот. Се појави видео снимка на социјалните
Свет

Упадна и седна во фотелјата на Ненси Пелоси со нозете на маса: Нема да се повлечеме

А1он
Приврзаниците на Доналд Трамп кои протестираа во Вашингтон насилно упаднаа во зградата на Конгресот, а еден од нив се смести во канцеларијата на Ненси Пелоси,
Свет

ВИДЕО: Снимка од моментот кога приврзаниците на Трамп упаѓаат во Конгресот

А1он
Се појави снимка на која се гледа како приврзаниците на Доналд Трамп ја пробиваат полициската блокада и упаѓаат во зградата на американскиот конгрес. Според наводите
Свет

ВИДЕО: Приврзаниците на Трамп ги пробија полициските блокади и влегоа во Конгресот, Капитол под блоката, полициски час во Вашингтон

А1он
Американскиот Капитол е затворен поради ескалација на протестите на демонстрантите во момент кога се одржуваше заедничка седница на двата дома за верифицирање на резултатите од
Свет

Трамп „распали“ по Републиканците кои го надгласаа неговото вето за законот за одбрана

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп остро ги критикуваше Републиканците во Конгресот откако Претставничкиот дом лесно изгласа поништување на неговото вето за законот за одбранбена политика. Вкупно
Свет

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

А1он
Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на претседателот
Свет

Демократите со резолуција за суспендирање на вонредната состојба во САД

А1он
Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што минатата недела ја прогласи
Свет

На повидок нова блокада на американската Администрација

А1он
Преговорите меѓу републиканците и демократите во Конгресот на САД околу прашањето за пограничната безбедност не доведоа до напредок, поради што постои опасност од нова блокада