kongres sad

Свет

САД разгледуваат опции за судење на напаѓачите на Капитол според федерален закон за организиран криминал

А1он
Министерството за правда на САД разгледува дали да ги гони членовите на екстремно десничарските групи вклучени во нападот на Капитол на 6 јануари според федералниот
Свет

Републиканка која ширела теории на заговор може да биде разрешена од Конгресот

А1он
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска гласа за отстранување на републиканката Марџори Тејлор Грин, претставничка од државата Џорџија, од Комисијата за образованиа и буџет поради
Свет

Ден пред нередите во Конгресот, некој поставил бомби пред седиштата на Републиканската и Демократската партија

А1он
Американските власти соопштија дека две импровизирани експлозивни направи биле пронајдени пред седиштата на Републиканската и Демократската партија во Вашингтон, непосредно пред упадот на приврзаниците на
Свет

„Некој меѓу нас не е наш“ во Конгресот, обвини Пелоси

А1он
Спикерот на американскиот Претставнички дом, Демократката Ненси Пелоси, денеска на брифинг изјави дека Конгресот е соочен со „непријатели одвнатре“ во долниот дом, алудирајќи на некои
Свет

Тинејџер го пријавил својот татко дека учествувал во нападот врз Конгресот

А1он
Тинејџер од Тексас по име Џексон Рефит го пријавил својот татко дека учествувал во нападот врз Конгресот. По пријавата, Гај Рефит е уапсен поради учество
Свет

Смртни закани за конгресмени во пресрет на расправата за импичмент на Трамп

А1он
Американските безбедносни служби во моментов испитуваат голем број закани упатени кон конгресмените пред најавеното продолжение на расправата во Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател
Свет

ВИДЕО: Вашингтон личи на воена зона пред инаугурацијата на Бајден

А1он
Невидени мерки на обезбедување се спроведуваат во Вашингтон пред стапувањето на функцијата на новиот американски претседател Џо Бајден, а градот и делот околу зградата на
Свет

ВИДЕО: Узбуна и евакуација поради чад во близина на Капитол, испадна дека бездомници се грееле на оган

А1он
Густ облак од чад, што се кревал од зад зградата на Капитол во Вашингтон, претпладнево по локално време предизвика итна евакуација на објектот во кој
Свет

Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

А1он
Претседателката на претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси изјави дека одредени членови на Конгресот би можеле да се соочат со кривично гонење ако се
Свет

Пелоси: Казни од 10.000 долари за конгресмените кои ќе одбегнуваат да бидат претресени на влезот во Капитол

А1он
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, најави дека сака да им изрече казни до 10.000 американски долари на пратениците кои ќе одбијат