knizevnost

Култура

Mакедонските и бугарските писатели ja интензивираат соработка

А1он
Друштвото на писателите на Македонија и Сојузот на бугарските писатели во Софија, в понеделник ќе потпишат договор за соработка. Како што соопшти ДПМ, договорот ќе го
Култура

Хосе Емилио Пачеко годинaшен лауреат на СВП

А1он
Хосе Емилио Пачеко, еден од најзначајните и највлијателните мексикански посети, е добитник на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата. Одлуката ја донесе Управниот одбор на манифестацијата „Струшки
Култура

„Неколку денови од август“ од Мирјана Дуганџија на македонски јазик

А1он
 Друштвото за издавачка дејност „Македонска реч“ од Скопје го објави романот „Неколку денови од август“ на хрватската новинарка и писателка Мирјана Дуганџија. Романот „Неколку денови
Култура

Ефтим Клетников и Анте Стамаќ добитници на наградата „Книжевно жезло“

А1он
Поетите Ефтим Клетников од Македонија и Анте Стамаќ од Хрватска се добитници на наградата „Книжевно жезло“ што Друштвото на писателите на Македонија традиционално ја доделува
Култура

Автобиографска книга на Салвадор Дали во издание на „Феникс“

А1он
Издавачката куќа „Феникс“ ја објави автобиографската книга на Салвадор Дали  „Јас сум гениј“. Во неа славниот шпански сликар ги објаснува своите животни и уметнички постапки, комплексните
Култура

„Птиците од ланските гнезда“, нов роман од Маџунков

А1он
„Птиците од ланските гнезда“ е новиот роман на македонски писател, академик Митко Маџунков. Оценет од литературните критичари како извонредно возбудлив, со необични ликови и апсурдни