klimatski promeni

Свет

Австралија: 500 милиони долари за борба со климатските промени во реонот на Тихиот Океан

А1он
Австралија ќе обезбеди 500 милиони долари (338 милиони американски долари) за справување со проблемите од климатските промени во Тихоокеанскиот регион. Парите ќе се потрошат за
Магазин

Панел на ОН: Со исхрана со зеленчук и овошје против климатските промени

А1он
Исхрана заснована на месо и млечни производи и фрлање вишок храна придонесуваат за многуте опасности поврзани со климатските промени, се вели во извештај на Меѓувладиниот
Свет

Младински протести во Париз против климатските промени

А1он
Под слоганот „Затоплете ги срцата, а не планетата“, околу илјади млади Французи маршираа денеска низ улиците на Париз против климатските промени, предводени од шведската тинејџерка
Свет

Петиција за тужба против Франција поради несправување со климатските промени

А1он
Повеќе од 1,6 милиони луѓе досега ја потпишаа онлајн петиција со која се бара покренување тужба против Франција затоа што „не сторила доволно за да
Свет

ВВФ: Не се решава горливиот проблем со климатските промени

А1он
Светскиот фонд за природа (ВВФ) го поддржува усвојувањето на правилникот за примена на Парискиот договор на конференција на ОН за климата, но истовремено изразува загриженост
Македонија

Макрадули: Македонија бележи напредок во справувањето со климатските промени

А1он
Македонија има исклучително добар напредок и според светските критериуми спаѓа во една од 16 држави која е климатски амбициозна. Иако не сме членка на ЕУ,
Македонија

Иванов: Македонија е во најранливите региони од климатските промени

А1он
Република Македонија припаѓа на еден од најранливите региони во светот по прашањето на климатските промени. Покрај правилата за ублажување на климатските промени,одлуките за климатските промени