klimatski promeni

Свет

Младински протести во Париз против климатските промени

А1он
Под слоганот „Затоплете ги срцата, а не планетата“, околу илјади млади Французи маршираа денеска низ улиците на Париз против климатските промени, предводени од шведската тинејџерка
Свет

Петиција за тужба против Франција поради несправување со климатските промени

А1он
Повеќе од 1,6 милиони луѓе досега ја потпишаа онлајн петиција со која се бара покренување тужба против Франција затоа што „не сторила доволно за да
Свет

ВВФ: Не се решава горливиот проблем со климатските промени

А1он
Светскиот фонд за природа (ВВФ) го поддржува усвојувањето на правилникот за примена на Парискиот договор на конференција на ОН за климата, но истовремено изразува загриженост
Македонија

Макрадули: Македонија бележи напредок во справувањето со климатските промени

А1он
Македонија има исклучително добар напредок и според светските критериуми спаѓа во една од 16 држави која е климатски амбициозна. Иако не сме членка на ЕУ,
Македонија

Иванов: Македонија е во најранливите региони од климатските промени

А1он
Република Македонија припаѓа на еден од најранливите региони во светот по прашањето на климатските промени. Покрај правилата за ублажување на климатските промени,одлуките за климатските промени
Свет

Светската банка ќе одвои 200 милијарди долари за борба против климатските промени

А1он
Светската банка соопшти дека во периодот 2021-2025 година ќе издвои 200 милијарди долари за финансирање проекти за борба против климатските промени, што е двојно поголема