klima

Свет

Научниците предупредуваат од пораст на нивото на океаните со топењето на поларниот лед

А1он
Голем дел од моќниот леден покривач на западен Антартик почна да се распаѓа, а неговото продолжено топење сега изгледа несопирливо, објавија две групи на научници
Македонија

Македонија се подготвува за самитот на ОН за климатски промени во Париз

А1он
Секоја земја, вклучувајќи ја и Македонија, треба активно да се вклучи во глобалните напори за справување со климатските промени преку дефинирање конкретни, прецизни мерки и
Свет

ФАО: Сушите во Јужна Америка ќе предизвикаат недостиг на храна во светот

А1он
Сушите и високите температури, предизвикани од климатските промени во Јужна Америка, која е главен производител на житни култури во светот, ќе влијаат врз безбедноста на
Свет

Глобалното затоплување ги претвора САД во опасно место, тврди федерален извештај

А1он
Белата куќа повика за итни дејствија против климатските промени, претставувајќи денеска опширен федерален извештај за ефектите на глобалното затоплување врз територијата на САД и врз
Свет

Светски експерти за климата ќе го завршат извештајот за климатските промени

А1он
Научници кои работат на климатските проблеми и владини претставници денеска во јапонскиот град Јокохама почнаа нова расправа за привршување на вториот дел од клучната оценка
Свет

Извештајот за климатските промени дава слика за планета во опасност

А1он
Климатските промени нема само да го нарушат светот на природата, туку и општествата, и претставуваат ризик за ресурсите и за потенцијални конфликти, произлезе од панел дискусијата.