klima

Свет

НАСА: И натаму ги уриваме температурните рекорди

А1он
Изминатиот семптември беше најтоплиот досега забележан, тврдат експертите од НАСА. Со овој податок, продолжува уривањето на температурните рекорди годинава. Досега рекордите ги урнаа мај и
Свет

Обид за борба против климатските промени без да си признаеме дека сме ние виновни

А1он
Познати ни се негаторите на климатските промени – политичари кои гордо велат дека 97 проценти од научниците за климата грешат, и дека емиисите на јаглерод
Свет

Во Њујорк се одржува Конференција посветена на климатските промени

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска ја отвори Конференцијата посветена на климата, на која светските лидери и бизнисмените ќе се заложат за намалување
Свет

Во Њујорк почнува самит посветен на борба против климатските промени

А1он
Во пресрет на годишната сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, која почнува утре во Њујорк, во седиштето на Светската организација денеска ќе се одржи
Свет

СЗО: Климатските промени можат да однесат стотици илјади животи

А1он
Експерти на Светската здравствена организација (СЗО) предупредуваат дека екстремните временски прилики и глобалното затоплување можат да однесат стотици илјади животи. Со тоа ваквите промени ќе го
Свет

Лаос се обидува да се адаптира на климатските промени кои го загрозуваат производството на ориз

А1он
Властите во Лаос, соочени со се помалото производство на ориз, предизвикано од климатските промени, со поддршка на ФАО и кинеска и виетнамска помош, ќе се
Свет

(ВИДЕО) Познат климатолог: Можно е да исчезне целата планета

А1он
Според познатиот климатолог, професор Џејсон Бокс од Геолошката служба на Данска и Гренланд, на планетава и се заканува исчезнување, доколку се ослободи само дел од