kirgistan

Свет

Поранешниот киргистански претседател Бакиев осуден на доживотен затвор

А1он
Поранешниот претседател на Киргистан, Курманбек Бакиев, денеска е прогласен за виновен и во отсуство е осуден на доживотен затвор, поради неговата улога во насилното задушување
Свет

Поранешниот претседател на Киргистан осуден на 25 години затвор

А1он
Судот во Киргистан во отсуство го осуди поранешниот претседател Курманбек Бакиев и некои членови од неговото семејство за заговор за убиство на странски бизнисмен, јави
Свет

Нови демонстрации пред рудникот за злато во Киргистан

А1он
Во Киргистан денеска продолжуваат немирите крај рудникот за злато што е во сопственост на канадска компанија. Околу 500 демонстранти вчера бараа национализирање на рудникот. Полицијата уапси ноќеска
Свет

Американски воен авион-цистерна се урна во Киргистан

А1он
Авион од типот Ц-135 на американското Воено воздухопловство се урна денеска во реонот на селото Чалдабар во киргистанската Чујаска Област, во близина на границата со Казахстан, соопшти