kirgistan

Свет

Киргистан ги процени штетите од паѓањето на турскиот товарен Боинг на 2,8 милиони долари

А1он
Владата на Киргистан испрати официјално писмо до Турција, во кое се посочува сумата на материјалните штети нанесени врз земјата откако турскио товарен авион се урна
Свет

Избирачите во Киргистан масовно ги поддржаа уставните промени

А1он
Гласачите во Киргистан масовно го поддржаа референдумот за уставни реформи, со кои се предвидува зголемување на овластувањата на премиерот и се изјаснија против истополовите бракови.
Свет

Претседателот на Киргистан на лекување во Москва

А1он
Претседателот на Киргистан, Алмазбек Атамбаев денеска пристигна од Турција во Москва, каде што ќе се лекува од кардиолошки проблеми, соопшти прес-службата на претседателскиот кабинет во Бишкек.
Свет

Киргистанскиот премиер поднесе оставка поради обвинението за корупција

А1он
Киргистанскиот премиер Темир Сариев поднесе оставка, откако парламентарната комисија ја обвини Владата за корупција. – Спорови и гласини го нарушија билансот во Владата, изјави Сариев.
Свет

Социјалдемократите на Атамбаев победија на изборите во Киргистан

А1он
Социјалдемократската партија ан Киргистан (СДПК), блиска до киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев, победи на денешните парламентарни избори во Киргистан, соопшти Централната изборна комисија на оваа поранешна
Свет

Премиерот на Киргистан поднесе оставка по критиките за преговори со канадска рударска компаија

А1он
Премиерот на Киргистан, Јомарт Оторбаев, денеска поднесе оставка на функцијата откако беше исложен на критика во Парламентот дека неговата Влада не постигна договор со канадска