kirgistan

Свет

На поранешниот киргистански претседател Атамбаjев судот му одреди притвор до 26 август

А1он
На поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбаjев, судот му одреди притвор до 26 август, откако вчера беше приведен во неговата резиденција од специјалните сили, по
Свет

Атамбајев: Јас пукав врз припадниците на специјалните единици

А1он
Поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбајев призна денеска дека тој отворил оган врз припадниците на специјалните единици, кои се приближувале кон неговата резиденција. – Моите приврзаници
Свет

ВИДЕО: Приврзаниците на поранешниот киргистански претседател се судрија со специјалните сили и ги разоружаа

А1он
Најмалку 52 лица се повредени во судирот на приврзаниците на поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев и специјалните единици за спроведување на законот, соопшти Министерството за
Свет

Полицијата упадна во куќата на поранешниот претседател на Киргистан

А1он
Киргистанските специјални сили денеска извршија рација во домот на поранешниот претседател Алмазбек Атамбаев, кој се соочува со обвиненија за корупција и злоупотреба на службената должност.
Свет

Путин: Руска воена база во Киргистан е фактор на стабилноста за цела Централна Азија

А1он
На денешната средба на киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков со рускиот колега Владимир Путин во Бишкек потпишан е протокол за измени на Договорот за условите за
Свет

Соронбај Женбеков најверојатно е нов претседател на Киргистан

А1он
Поранешниот премиер на Киргистан, Соронбај Женбеков најверојатно победи на денешните претседателски избори, покажуваат прелиминарните податоци на киргистанската Централна изборна комисија. Женбеков доби 868.000 гласови или
Свет

Русија може да распореди во Киргистан уште една воена база

А1он
На јужната граница на Киргистан, особено покрај границата со Таџикистан се појави тензична ситуација во сферата на безбедноста, откако Русија најави дека во регионот може