kina

Свет

Панета во кинеската поморска база Кингдао

А1он
Американскиот министер за одбрана Леон Панета пристигна во кинеската поморска база Кингдао,што претставува прва посета на еден шеф на Пентагон, во склоп на безбедносните разговори
Свет

Кинески хакери нападнаа јапонски интернет страници

А1он
Најмалку 11 јапонски интернет-страници, меѓу кои и сајтови на министерства, судови и болници се нападнати од хакери, најверојатно од Кина. Многу од интернет-страниците се изменети
Свет

ФОТО: Масовни протести, камења, јајца на јапонската амбасада во Кина

А1он
Илјадници Кинези, втор ден по ред, продолжуваат со масовните анти јапонски протести во неколку кинески градови, предизвикани од територијалниот спор на двете земји во источното
Свет

Новинар тајно се вработил во фабрика за Ајфон во Кина, едвај преживеал

А1он
Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство