kina

Свет

Њујорк тајмс: Истрага против член на Политичкото биро на КП на Кина и главен координатор на полицијата

А1он
Во Кина се води истрага против поранешен висок припадник на полицијата и член на Политбирото на Комунистичката партија на Кина, Џу Јунгканг поради сомневање за корупција, објави
Свет

Шеснаесетмина убиени во немири во кинескиот регон Сингјанг

А1он
Полицијата во Автономниот Ујгурски Регион Сингјанг, во западна Кина, застрела 14 лица за време на немирите, во кои беа убиени и двајца полицајци, соопштија денеска локалните власти.
Свет

Во Кина уапсени 1.300 луѓе поради продажба на лажни лекови

А1он
Кинеските власти уапсија 1.300 луѓе осомничени за производство и продажба на лажни лекови и заплени големо количество сомнителни медикаменти и суровини. Во соопштението од Министерството
Свет

„Зајакот од жад“ ги почна истражувањата на Месечината

А1он
Месечевиот ровер „Зајак од жад“ успешно утрово се одвои од леталото со кое е спуштен на површината на Месечината и започна тримесечно истражување на околината.