kazahstan

Свет

Казахстан не регистрирал „неодобрен лет“ во моментот на исчезнување на малезискиот авион

А1он
Казахстан денеска соопшти дека на 8 март не регистрирал „неодобрено користeње“ на неговиот воздушен простор од ниту еден авион, што ја намалува веројатноста исчезнатиот малезиски
Свет

Русија и Казахстан формираа заеднички систем за против-воздушна одбрана

А1он
Доколку во воздушниот простор на Русија или на Казахстан влезе непријателски објект, но и во други вонредни ситуации, воените авиони на двете држави ќе можат да ја
Магазин

Остри критики за раперот Кание Вест за настап на свaдба на внукот на претседателот на Казахстан

А1он
Американскиот рапер Кание Вест беше критикуван остро поради одлуката да пее на свадбата на вникот на претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев. Критиките му ги упати
Свет

Казахстански уметник без две раце не добил британска виза бидејќи не дал отпечатоци!

А1он
Казахстанскиот уметник Карибек Кујуков (44), кој е роден без двете раце, не добил британска виза затоа што не може да даде отпечатоци од прстите. Лондонските