kazahstan

Свет

Токајев отпушти локални раководители за безредијата во Казахстан

А1он
Претседателот на Казахстан Касим Токајев ги отпушти директорот на полицијата и заменик гувернерот на Жамбил, каде што во инцидент во текот на викендот загинаа десет
Свет

(ВИДЕО) Авион се урна во Казахстан: Луѓето врискаа и плачеа, а потоа се слушна чуден звук

А1он
Казахстански авион со 98 патници се урна рано утринава непосредно по полетувањето, а официјални лица наведуваат дека досега се загинати најмалку 15 лица. Властите наведуваат
Свет

Назарбаев се обидува да организира состанок Путин – Зеленски

А1он
Поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев изјави дека планира да договори тет-а-тет средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски. – Зеленски
Свет

Токајев против промена на политичкиот систем во Казахстан

А1он
Казахстанскиот претседател Касим-Јомарт Токајев, за време на дискусија за политичките реформи со опозициски активисти го отфрли предлогот земјата да премине на парламентарен политички систем. –
Свет

Парламентот на Казахстан ја прекинува употребата на кирилицата

А1он
Долниот дом на Парламентот во Казахстан ќе почне да користи латинично писмо наместо кирилицата, соопшти денеска парламентарната пресслужба. Сите имиња на пратениците и табли во
Свет

(ВИДЕО) Казахстан: Евакуација на град по експлозии во воена база

А1он
Владата на Казахстан нареди евакуација на градот Арис, со 44.000 жители по серијата експлозии во блиското складиште за муниција, соопшти Министерството за одбрана на земјата.