katolici pedofilija

Свет

Речиси 200 свештеници од католичката бискупија во Минстер осомничени за злоставување деца

А1он
Според денеска објавен извештај на истрага спроведена од германскиот Универзитет во Минстер, најмалку 196 свештеници од католичката епархија во овој град се осомничени за сексуална
Свет

Шпанија ја започна првата официјална истрага за злоупотреба на деца во Католичката црква

А1он
Шпанските пратеници ја одобрија првата формална истрага за сексуална злоупотреба на деца во Католичката црква во Шпанија, гласајќи за формирање експертска комисија која ќе ја
Свет

Бискупот од Келн понуди оставка поради скандалите со сексуална злоупотреба

А1он
Бискупот од Келн, кардинал Рајнер Марија Воелки, соопшти дека му понудил оставка на папата за време на паузата од неговите должности, на која замина по
Свет

Поранешниот папа Бенедикт се извини на жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква

А1он
Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти денеска побара прошка од жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква, но ги отфрли обвинувањата дека е вклучен во прикривање на
Свет

Свештеници во Нов Зеланд силувале стотици деца со посебни потреби

А1он
Според светските медиуми, властите во Нов Зеланд идентификувале стотици пријави за злоупотреба од католички свештеници Обвинувањата, кои датираат од пред неколку децении, сведочат за распространетоста
Свет

Минхенскиот надбискуп Маркс повикува на длабоки реформи во Римокатоличката црква по извештајот за злоставувања

А1он
Надбискупот од Минхен, Рајнхард Маркс, денеска изјави дека на Римокатоличката црква и се потребни длабоки реформи за да се надмине „катастрофата“ предизвикана од наводите за
Свет

Папата Бенедикт Шеснаесетти призна дека лажел во истрагата за педофилија во католичката црква

А1он
Почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти призна дека дал лажна изјава за време на истрагата за сексуална злоставување во Германската католичка црква, во изјава објавена преку неговиот
Свет

Француската католичка црква расчистува со своето „црно“ минато, објавувајќи извештај со кој се идентификувани над 3000 педофили во своите редови

А1он
Денеска, по две и пол години работа, Независната комисија за сексуална злоупотреба во француската католичка црква (Циасе), ги објави своите наоди во извештај долг 2.500
Свет

Жан-Марк Сове: Во Католичката црква од 1950 година се идентификувани помеѓу 2.900 и 3.200 педофили

А1он
По две и пол години работа, Независната комисија за сексуална злоупотреба во француската католичка црква (Циасе) во вторник ќе ги објави своите наоди во извештај