katar

Свет

Оланд во дводневна посета на Катар

А1он
Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска почнува дводневна посета на Катар, насочена кон трговски прашања и конфликтот во Сирија, јави ДПА. Франсоа Оланд е придружуван од
Свет

Скулптурите на голи мажи непожелни во Катар

А1он
Примерот помеѓу Грција и Катар покажува што подразбира терминот „културниот судир помеѓу две земји“. Грчкиот министер за култура Костас Цаварас во текот на својата посета
Свет

Катар ќе и ја предаде Сириската амбасада во Доха на опозицијата

А1он
Опозициската Сириска национална коалиција денеска соопшти дека очкува Катар да им го предаде објектот на Амбасадата на Сирија во катарскиот главен град Доха. – Катар  донесе
Свет

Амр Муса: Катар беше подготвен „во целост” да и плати на САД воено да го прошири присуството во земјата

А1он
Поранешниот шеф на Арапската лига, Амр Муса, откри дека Катар бил подготвен “во целост” да го плати проширувањето на американското воено присуство на сопствена територија
Економија

Демант на Владата за продажбата на ЕЛЕМ

А1он
Владата демантира дека го продава ЕЛЕМ. Станува збор за неточна информација. Процесот на докапитализација на ЕЛЕМ подразбира дека стратешкиот инвеститор кој би бил избран на