katar

Свет

Амнести Интернешанл: Странските работници во Катар се третираат како животни

А1он
Амнести Интернешанл (АИ) ги обвини властите во Катар дека странските работници кои работат на изградбата на објектите за Светското првенство во фудбал во 2022 година „ги третираат
Свет

Катар воведува задолжителна четиримесечна воена служба

А1он
Катарската Влада објави предлог-закон за воведување на задолжителна воена служба во малиот емират од Персискиот залив. Предлог-законот предвидува сите мажи од 18 до 35 години да
Свет

Во Катар регистриран нов случај на заболување со коронавирусот МЕРС

А1он
Катарските здравствени власти денеска соопштија дека е потврден нов случај на лице инфицирано со корона вирусот Блискоисточен респираторен синдром (МЕРС), од кој во Катар веќе
Свет

Катар ќе ја испитува положбата на работниците имигранти

А1он
Катарските власти ја ангажираа британско-американската компанија „ДЛА Пајпер“, која има свои претставништва ширум светот, да ги испита тврдењата дека работниците-имигранти кои работат на големите инфраструктурни
Регион

Moжност или модерно ропство – Катар бара куќни помошнички од Балкан

А1он
Високата стапка на невработеност е една од причините поради која што Македонија и Босна и Херцеговина потпишаа договор со Катар за вработување на своите државјанки.
Свет

Катар испрати авион за евакуација на своите државјани од Египет

А1он
Поради зголемената тензија од најавените денешни протести во Египет, Катар испрати авион во главниот град на оваа земја за да ги евакуира своите државјани кои живеат таму.
Македонија

Иванов упати писмо со честитки до новиот емир на Државата Катар и до неговиот претходник

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод преземањето на должноста Емир на Државата Катар,  упати писмо со честитки до Шеик Тамим бин Хамад ал-Тани.