kasperski

Магазин

Истражување на „Касперски“: 84% родители загрижени за безбедноста на децата додека се на интернет

А1он
Според најново истражување нарачано од Касперски дури 84 отсто од родителите ширум светот се жалеле за безбедноста на нивните деца на интернет. Во истражувањето на
Економија

„Твитер“ забрани реклами на „Касперски“

А1он
Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека забранила објавување на реклами на рускиот производител на компјутерски антивирус програми „Касперски Лаб“ на нејзината социјална мрежа, затоа што неговиот
Магазин

Нова Касперски заштита од хакерски напади

А1он
Компанијата „Касперски Лаб“ денеска го претстави својот нов антивирус Касперски Треат Хантинг, за поголема заштита од хакерски напади. Сетот услуги вклучува две единствени платформи –
Свет

Касперски: Имавме доверливи податоци од САД, но ги избришавме

А1он
Основачот на руската софтверска компанија „Касперски Лаб”, Евгениј Касперски, изјави дека од компанијата имале доверливи податоци на САД, до кои случајно дошле, но ги избришале
Свет

Њујорк тајмс: Израел открил руски хакери дека го злоуптребуваат „Касперски“ за крадење информации од компјутери

А1он
Израелското разузнавање открило дека руски владини хакери го искористиле антивирусниот софтвер на руската компанија Касперски за да пребаруваат компјутери во светот каде има кодни имиња
Свет

Најавено ново сослушување на „Касперски“ во Конгресот на САД

А1он
Комисијата за наука, Вселена и технологија на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес соопшти дека закажала ново сослушување во врска со можните злоупотреби на софтверот на
Свет

Сите американски министерства добија наредба да ги отстранат производите „Касперски“ од компјутерите

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп им нареди на државните институции да ги отстранат софтверските производи на „Лабораторија Касперски” од своите компјутерски системи, бидејќи се
Свет

„Касперски Лаб“: Извршени 45 илјади хакерски напади во 74 држави во светот

А1он
Најголемата европска компанија, специјализирана за разработка на антивирусен софтвер „Касперски Лаб“ регистрирала вчера 45 илјади хакерски напади во 74 држави во светот, при што најмногу