karneval

Култура

Струмичкиот карневал ќе одбележи три децении организирано постоење

А1он
Годинашното издание на Интернационалиниот Струмички карневал годинава ќе помине под мотото „30 години ѕвезда под небото“ со што ќе бидат одбележани три децении од организираното
Култура

Вевчани ги живее своите два дена возбуда со карневалот под маски

А1он
Вевчани наредните два дена ќе пулсира во знакот на хуморот, сатирата, но и отворената критика кон негативното во секојдневието, кон општеството, светот, сето прикажано низ
Култура

Под слоганот „Напрај се Василичар“ почнува Вевчанскиот карневал

А1он
Под слоганот „Напрај се Василичар“ денеска почнува Вевчанскиот карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски и богата програма со културно – забавни содржини. Организаторите
Култура

Под слоганот „Напрај се Василичар“ утре почнува Вевчанскиот карневал

А1он
Под слоганот „Напрај се Василичар“ утре почнува Вевчанскиот карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски и богата програма со културно – забавни содржини. Организаторите
Култура

Карневалски групи од Струмица учествуваа на карневал во Лесковац

А1он
Карневалските групи „Мулен Руж 2″ и Здружение „Струма” со своите маски „Чекор напред” и „Неуништлива вечна љубов” викендов учествуваа на 14-тиот Меѓународен карневал во Лесковац,
Култура

Џоломарите од Бегниште ги избркаа злите духови и освоија награда на карневал во Варна

А1он
Џоломарите од Бегниште ги избркаа злите духови и освоија награда на карневал во Варна, Бугарија. Претседателот на џоломарската група, Орданче Лазаров информираше за МИА дека
Македонија

Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал, како еден од 7-те најатрактивни зимски настани во Европа,