karneval

Македонија

ВИДЕО: Заев им порача на Груевски и Ахмети да здивнат од кампањата и да дојдат на карневалот во Струмица

А1он
Кандидатот за трет градоначалнички мандат на општина Струмица Зоран Заев денеска ги покани сите политичари во Република Македонија претстојниот викенд да дојдат во Струмица и да бидат
Магазин

ВИДЕО: На карневалот во Венеција се одржа „Летот на ангелот“

А1он
Повеќе од 70 илјади посетители на Плоштадот Св. Марко, го набљудуваа најинтересното случување на традиционалниот карневал во Венеција. „Летот на ангелот“ кој се одржува предпоследниот
Магазин

ФОТО: Селото Куратица се попрепознатливо по својот карневал

А1он
Охридското село Куратица станува се попрепознатливо по карневалот кој се одржува во ова планински село. Годинава за време на празникот Василица се одржа 15-от по
Магазин

ФОТО: Започнуваат „Страчинарските игри“ во Мокриево

А1он
Секоја година за Василица во селото Мокриево страчинарите одат од куќа до куќа, а домаќините им ги полнат торбите со колбаси и други подароци. Со храната што
Магазин

(ВИДЕО) Вевчани: Без политичари, со политички маски

А1он
Вевчанци и годинава се покажаа како доста креативни,па маските кои ги осмислуваа во текот на целата година предизвикаа интерес кај пристутните на годинешниов карневал. Вевчанци
Магазин

Куратица подготвена за василичарскиот карневал под маски

А1он
Луцидните курајчани и оваа година празникот Василица ќе го одбележат со 15-то издание на возобновениот карневал под маски. Официјалниот дел на карневалот започнува денеска со
Магазин

Заменик-министерот Недељковиќ го прогласи Вевчанскиот карневал за отворен

А1он
Во Вевчани се може да запре, само карневалот не. Со овие зборови, заменик-министерот за култура во Влада на Република Македонија Драган Недељковиќ попладнево и официјално го