karikatura

Култура

Изложби на дигитални карикатури од три конкурси на „Остен“

А1он
Во галеријата „Остен“ во наредните три недели последователнo ќе бидат изложени избори од пристигнатите дигитални карикатури на 43-та, 44-та и 45-та Светска галерија на карикатури
Култура

„Остен“ добитник на признанието „Љупчо Филипов“ за 2015-та

А1он
„Остен“ – Скопје како долгогодишен  организатор на реномираната Светска галерија на карикатури и поранешен издавач на  весникот со исто име, годинава е добитник на Признанието
Култура

Избрани најдобрите карикатури на конкурсот „Поплава, поплава“

А1он
Захра Кадем Шаријат од Иран е добитник на Златната маска на меѓународниот конкурс за карикатура „Поплава, поплава“, одлучи Жири комисијата на Меѓународната културно-научна манифестација „Печалбарски денови“ и
Култура

Во Вевчани ќе се избира најдобра карикатура

А1он
Меѓународната културно-научна манифестација „Печалбарски денови“ и Вевчанското културно лето „ВЕВКУЛ 2015“ распишаа Меѓународен конкурс за карикатура на тема „Поплава, поплава…“ Право на учество на конкурсот
Култура

Ретроспективна изложба на карикатури од Делчо Михајлов

А1он
Во Музеј на Град Скопје вечер ќе биде отворена ретроспективна изложба на карикатури од Делчо Михајлов (1947–2010), еден од најреномираните македонски карикатуристи. Со изложбата ќе бидат одбележени 50
Култура

ФОТО: Карикатуристот Mиро со изложба во Кичево

А1он
Познатиот македонски карикатурист Мирослав Георгиевски – Миро ја реализираше својата изложба на карикатури во Кичево на која претстави некои од своите најпознати и најинтересни дела.
Култура

Промоција на поштенски картички за светскиот ден на карикатурата

А1он
По повод 7 Април, Светскиот ден на карикатурата и карикатуристите, денеска напладне во музичкиот центар „Loudness“ во Битола ќе биде промовирана колекција од 21 поштенска
Култура

Карикатуристи од Македонија наградени на фестивалот „Дикако 2012“ во Јужна Кореја

А1он
Македонските карикатуристи Блаже Докуле, Мирослав Ѓоргиевски и Златко Крстевски освоија вредни признанија и награди на 21-от Интернационален фестивал на карикатура „Дикако 2012“ што се одржа
Свет

Франција: Објавена нова карикатура на пророкот Мухамед

А1он
Уште не стивнаа протестите против американскиот антиисламистички филм, а веќе се насетува нова бура од незадоволство. Францускиот сатиричен неделник, на насловната страна во најновиот број,