karikatura

Култура

На Меѓународниот конкурс за карикатура во Крива Паланка пристигнале 180 дела

А1он
На Меѓународниот конкурс за карикатура на тема „Мажот како колатерална штета во односот снаа – свекрва” во Крива Паланка годинава пристигнале 180 дела, информираше Стојанче
Култура

Изложба „Карикатури на Македонски револуционери и војводи” во Кавадарци

А1он
Во организација на Музеј галеријата на град Кавадарци, со поддршка од градоначалникот Александар Панов и Советот на општина Кавадарци, денеска во беше отворена изложба „Карикатури
Култура

Распишан Меѓународниот конкурс за карикатура во пресрет на фестивалот „Ин Виница Веритас“

А1он
Во пресрет на претстојниот седми Меѓународен фестивал на хумор и сатира „Ин Виница Веритас“, Домот на културата  „Тошо Арсов“ во Виница го распиша  Меѓународниот конкурс
Култура

Карикатури од Бугарската школа на карикатури во Кочани

А1он
Во Изложбениот салон на Националната установа Центар за култура „Бели мугри“ во Кочани синоќа беше отворена изложба на карикатури, дело на Бугарската школа на карикатури. На
Култура

Меѓународен фестивал за карикатура и афоризам „Пијанец 2015“ во Делчево

А1он
Добитник на златна плакета за карикатура на Меѓународниот фестивал за карикатура и афоризам „Пијанец 2015“ во Делчево е Дарко Дрљевиќ, карикатурист од Црна Гора, одлучи жири комисијата
Култура

„Панаѓур на суетата“ – изложба на бугарски карикатуристи во „Остен“

А1он
По повод Светскиот ден на шегата, во галеријата „Остен“ денеска ќе биде отворена изложба „Панаѓур на суетата“ на карикатуристите од Бугарија Ала и Чавдар Георгиеви, кои
Култура

Изложба на дела од 44. Светска галерија на карикатури

А1он
Од денеска до 20. март во галеријата „Остен“ ќе бидат изложени дигитални карикатури од 44. Светска галерија на карикатури Скопје 2014. Селекцијата ја направи карикатуристот