kadri veseli

Регион

Косовската опозиција бара да си оди шефицата на дипломатијата, за која Тачи и Весели се злосторници

А1он
Најголемата косовска опозициска партија, Демократската партија на Косово (ПДК), вели дека министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Грвала-Шварц „ги навредува борбата на Ослободителната војска
Регион

Хаг: Весели се изјасни дека не е виновен за воени злосторства

А1он
Поранешниот офицер во ОВК и лидер на Демократската партија на Косово, Кадри Весели, денеска, во своето прво појавување пред Специјалниот суд за злосторства на поранешни
Регион

ВИДЕО: Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на Тачи, Селими и Весели

А1он
Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, шефот на пратеничката група „Самоопределување“ во Собранието, Реџеп Селими и станот на лидерот
Регион

Обвинетите Тачи, Красниќи, Сељими и Весели се во хашкиот притвор

А1он
Специјалното обвинителство на Косово соопшти дека во средата и вчера се уапсени Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи, кои од синоќа се
Регион

Кадри Весели кон делегацијата во Вашингтон: Не смеете да преговарате за територија

А1он
Претседателот на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, кој исто како и косовскиот претседател Хашим Тачи, е обвинет за воени злосторства од страна
Регион

Хоти: Тачи, Харадинај и Весели го кршат Уставот

А1он
Шефот на пратеничката група на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти ги обвини раководителите на трите највисоки државни институции дека со нивните дејствија
Регион

Весели: Секоја влада може да се урне ако ги загрози односите со САД и опстанокот на Бондстил

А1он
Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели порача  дека Владата на Рамуш Харадинај може да биде урната, предупредувајќи дека ќе падне секоја влада на Косово која
Регион

САД испратија остро писмо до Тачи, Харадинај и Весели

А1он
САД испратија остро писмо до високите косовски функционери во кое бараат укинување на таксите за српските производи, пренесуваат косовските медиуми. Писмото пристигнало на адреса на