juzna amerika

Свет

СЗО: Бројот на жртвите од Ковид-19 во Латинска Америка надмина 150.000

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека бројот на жртви од Ковид-19 во Латинска Америка надмина 150.000 и дека пикот на епидемијата во овој дел од
Свет

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам

А1он
Парламентот на Суринам вчера го избра поранешниот министер за правда, Чан Сантоки, за нов претседател на оваа јужноамериканска држава, соборувајќи го долгогодишниот претседател Деси Бутерс,
Свет

Јужна Америка е на второ место по бројот на смртни случаи од последици од Ковид-19

А1он
Јужна Америка и Карибите од денеска се втор најпогоден регион во светот по смртни случаи од последици на новиот коронавирус, со над 144.000 починати лица.
Свет

СЗО: Јужна Америка е ново жариште, расте бројот на заразени во Африка

А1он
Јужна Америка стана нов епицентар на коронавирусот, а најтешко погодена земја е Бразил, додека расте бројот на смртни случаи во некои африкански земји, кои досега
Свет

Јужноамериканските лидери порачаа дека се единствени

А1он
Лидерот на кубанската Комунистичка партија Раул Кастро, претседателот Мигел Диас-Канел и венецуелскиот претседател Николас Мадуро соопштија дека американските санкции само ќе ја зацврстат нивната одлучност
Свет

Австрискиот парламент го отфрли трговскиот договор на ЕУ со Јужна Америка

А1он
Австрија е првата држава што го отфрли договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и четири земји од Јужна Америка – Бразил, Уругвај, Парагвај и Аргентина