jutjub

Свет

Јутјуб затвори канали на американски екстремни десничари

А1он
Најголемиот светски провајдер на видематеријали, Јутјуб, им забрани на американски екстремни десничарски активисти да користат шест нивни канали, затоа што ги прекршиле политиките и правилата
Свет

ЕУ: Социјалните мрежи постигнаа напредок во борбата против говорот на омраза

А1он
Европската унија смета дека големите компаниии сопственици на социјалните мрежи ги зајакнале своите напори за отстранување на говорот на омраза на интернет. Комесарот на ЕУ
Видео Култура

ВИДЕО: Хистерија за македонските јутјубери GP и Steffonator во МКЦ – книгата распродадена

А1он
Македонските јутјубери Марко Марковиќ GP и Стефан Рашковиќ Steffonator денеска во Младинскиот културен центар во Скопје ја промовираат нивната книга „Нашиот пат“. Промоцијата на книгата
Магазин

„Јутјуб“ вети дека ќе покажува помалку видеа со теории за заговор

А1он
„Јутјуб“ објави дека ќе престане да препорачува толку многу видеа, кои вклучуваат конспиративни теории и други лажни тврдења. На овој начин компанијата се обидува да
Магазин

ВИДЕО: Седумгодишно дете заработува 22 милиони долари годишно од Јутјуб

А1он
Седумгодишно момче кое оценува играчки заработи 22 милиони американски долари на Јутјуб оваа година, најмногу од сите јутјубери, пишува Би-би-си. Магазинот „Форбс“ објави дека малиот