japonija

Свет

Една жртва и повеќе од 600 хоспитализирани поради горештини во Јапонија

А1он
Еден човек го загуби животот во викендов и 609 други се хоспитализирани поради силните горештини што ја зафатија државата, јавија јапонски медиуми. Смртниот случај е регостриран во
Магазин

Јапонски пензионер ја тужи државната телевизија поради прекумерна употреба на странски зборови

А1он
Јапонски пензионер поднесе тужба против државната телевизија Ен-Ејч-Кеј поради прекумерна употреба на странски зборови, што како што наведе, му предизвикува „емоционална болка“. Седумдесет и еден годишниот Хоџи
Свет

Радиоактивен изотоп пронајден во почвата околу Фукушима

А1он
Висок процент на отровениот радиоактивен изотоп Стронциум-90 е откриен во почвата околу Фукушима во Јапонија, соопштено е денеска во Токио. Испитувањето што го направиле експерти на
Свет

Франција и Јапонија ги засилуваат врските во нуклеарната сфера и одбраната

А1он
Јапонија и Франција се договорија да ја прошират соработката во нуклеарните технологии и да размислат за заеднички проекти во воената сфера, пренесоа американските медиуми. Претседателот на Франција