jaglen

Свет

Франција подготвува законски измени за да согорува повеќе јаглен

А1он
Франција може да ги олесни ограничувањата за работа на електрани на јаглен за да избегне криза во снабдувањето со електрична енергија, јавија француските медиуми. Пред
Македонија

„Газета експрес“: Косовскиот политички врв се согласи на Северна Македонија да ѝ се продадат три милиони тони јаглен

А1он
Министерството за економија на Косово вели дека, на политичко ниво, кај косовската страна постои готовност да ѝ се продадат три милиони тони јаглен на Северна
Економија

Бектеши – Ризваноли: Почнуваат преговори за можноста за набавка на јаглен од Косово во Северна Македонија

А1он
Можноста за набавка на јаглен од Република Косово за потребите на Северна Македонија за зголемување на домашното производство на електрична енергија била тема на разговор
Свет

Австралија ќе продолжи да продава јаглен во наредните децении

А1он
Австралија денеска соопшти дека ќе продава јаглен „во децениите што доаѓаат“, откако се откажа од пактот за постепено укинување на загадувачките фосилни горива за да
Свет

Неколку земји најавија дека ќе ја прекинат употребата на јаглен

А1он
Неколку големи земји што користат јаглен на Конференцијата на ОН за климатски промени во Глазгов најавија дека постепено ќе престанат да ја користат оваа форма
Македонија

Пендаровски: Подготвени сме да дадеме свој удел во трансформацијата на Европа во јаглеродно неутрален континент

А1он
Како земја кандидат за членство во ЕУ подготвена да започне преговори, Северна Македонија веќе го транспонира европското законодавство за климатски промени во своето национално законодавство,
Свет

Германија би можела да престане да користи јаглен до 2038 година

А1он
Германската владина Комисија за јаглен рано изутринава донесе одлука да предложи целосен прекин на користењето на овој енергенс во Германија до крајот на 2038 година,