izrael

Свет

Обама и Нетанјаху: Нашата цел е да се спречи Иран да производе нуклеарна бомба

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и претседателот на САД Барак Обама се согласија денеска дека нивната заедничка цел е да се спречи Иран да производе нуклеарна
Свет

Вооружен судир на границата меѓу Израел и Египет, убиен еден израелски војник и тројца милитанти

А1он
Според пишувањето на израелскиот весник Хаарец, во текот на денешниот ден, имало жесток вооружен судир помеѓу вооружени милитанти и израелската армија на границата меѓу Израел
Свет

Израел започна ненадејни воени вежби на Голанската висорамнина

А1он
Според последните информации, израелските одбрамбени сили (ИДФ) започнаа ненадејни воени вежби на просторот на Голанската висорамнина, нестабилната територија помеѓу Либан и Сирија. Израелската војска службено
Свет

Обама одбил состанок со израелскиот премиер Нетанјаху?

А1он
Претседателот на САД, Барак Обама  нема да се сретне  со израелскиот колега Бенјамин Нетанјаху, за време на неговата куќа во Њујорк. Белата куќа, по излезените
Свет

Ахмадинеџад : Израел е канцероген тумор кој ќе го отстраниме

А1он
„Израел е канцероген тумор, кој наскоро ќе биде отстранет“, изјави иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во тек на протестите против постоењето на Израел. Ционистичкиот режим и