izrael

Свет

Израелската Влада усвои предлог-закон за ослободување на ултраортодоксни Евреи од служење воен рок

А1он
Израелската Влада вчера усвои предлог-закон со кој е предвидено ослободување на десетина илјади ултраортодоксни Евреи од служење на воен рок. Предлог-законот предвидува ултраортодоксните Евреи или да служат
Свет

Џон Кери: Има реален напредок, но и уште многу работа

А1он
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Рамалах изјави оти е постигнат реален напредок во однос на блискоисточните мировни преговори, но оти е потребна уште работа. Изјавата
Свет

Нетанијаху подготвен да им отстапи на Палестинците над 90 проценти од Западниот Брег

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху е подготвен да им отстапи на Палестинците повеќе од 90 проценти од Западниот Брег, ако бидат прифатени барањата поврзани со безбедноста,
Свет

Нетанјаху: Ќе го повредам секој кој сака да не повреди

А1он
Израелскиот претседател Бенјамин Нетанјаху ги предупреди Палестинците од појасот Газа, дека Израел ќе продолжи со воени акции против оние кои фрлаат ракети на јужната израелска
Свет

Нови напади од Појасот Газа врз израелска територија

А1он
Четири ракети беа испукани синоќа од Појасот Газа врз израелска територија откако полицијата во палестинската територија уби лидер на Исламски џихад. Нема жртви нитуматеријална штета. Две од
Свет

Граната истрелана од сириска територија експлодира на Голанската Висорамнина

А1он
Минофрлачка граната, истрелана од сириска територија, падна денеска на Голанската Висорамнина, која е под контрола на Израел. Нема жртви и предизвикана материјална штета. Израелските војници вршат