izlozba

Култура

Изложба за словенските главни градови низ историјата

А1он
Во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска ќе биде отворена меѓународната изложба „Словенските главни градови во 2Д“ со работен наслов „Главните градови на
Култура

Во Скопје изложба „Главните градови на словенските држави низ архивски материјал“

А1он
„Главните градови на словенските држави низ архивски материјал“ е насловот на меѓународната изложба што од 1 април ќе биде отворена во МАНУ во Скопје. Изложбата
Култура

Изложба на македонски уметници „Париз, те сакам“

А1он
Во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, денеска ќе биде отворена изложбата  „Париз, те сакам“, со дела на 41 македонски уметник кои во изминатите години беа 
Култура

Во КИЦ отворена изложба на карикатури на чешкииот ликовен уметник Јозеф Блеха

А1он
Во Културно-информативниот центар синоќа во присуство на голем број гости, претставници на дипломатскиот кор и почитувачи на уметноста, беше отворена изложба на карикатури на реномираниот
Култура

Изложба на македонските дела претставени на Биеналето на архитектура во Венеција

А1он
Во  Музејот на град Скопје синоќа свечено беше отворена изложбата на проектите со кои Република Македонија во изминатата деценија се претстави на најпрестижниот светски настан од
Култура

Изложба на Касиопеја Наумоска во КИЦ на РМ во Софија

А1он
Пред голем број љубители на ликовната уметност синоќа беше отворена изложбата на познатата ликовна уметница Касиопеја Наумоска во Културно-информативниот Центар на Република Македонија во Софија, кој го
Култура

Скулпторот Александар Ефтимовски со изложба во Минхен

А1он
Во Гросовер Арт галеријата во Минхен, Германија е отворена самостојната изложба на македонскиот скулптор Александар Ефтимовски. Изложбата насловена како „Бело Злато – Метаморфоза“ е отворена