izlozba

Култура

„Османлиските културни белези во Македонија“ – изложба во Чифте амам

А1он
Во Галеријата Чифте амам денеска ќе биде отворена изложба „Османлиските културни белези во Македонија“,  организирана од Турскиот културен центар „Јунус Емре“ од Скопје и Завод и
Култура

„Османлиските културни белези во Македонија“ – изложба во Чифте амам

А1он
Во Галеријата Чифте амам утре ќе биде отворена изложба „Османлиските културни белези во Македонија“, организирана од Турскиот културен центар „Јунус Емре“ од Скопје и Завод и музеј-Битола.
Култура

Изложба на акварели на Димитрова по повод 10 години од смртта на Белогаски

А1он
Во Галеријата „Љубомир Белогаски“ при Музеј на град Скопје во среда ќе биде отворена изложбата на акварели на Олга Димитрова – Оља. Изложбата е  насловена „Акварели во чест
Култура

ДЛУМ ќе ја отвори 15. изложба „Зимски салон“

А1он
Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) вечер во Националната галерија на Македонија-објект Мала станица ќе ја отвори 15. изложба „Зимски салон“, годинава  на тема  „Тело што помни“. Како
Култура

Детска ликовна работилница во Капитол Мол

А1он
Детска ликовна работилница, на која ќе учествуваат ученици од неколку основни училишта од скопската општина Аеродром, ќе биде одржана во следниве два викенда во Капитол мол
Култура

Изложба на уметничка фотографија на кривопаланечките уметници

А1он
Изложба на уметничка фотографија ќе биде отворена вечер во градската уметничка галерија при Локалната установа Градски музеј Крива Паланка, во организација на кривопаланечкиот фото-кино клубот
Култура

Изложба на академскиот сликар Новица Трајковски

А1он
Во мултимедијалниот центар „Матица ексклузив“ денеска напладне ќе биде отворена изложба на академскиот сликар Новица Трајковски, кој ќе се претстави со триесетина дела создадени во
Култура

Во Велес отворена нумизматичка изложба „Уметност во мал формат“

А1он
Во организација на Народниот музеј, со финансиска поддршка на Министерството за култура синоќа во изложбениот простор во Народниот музеј во Велес беше отворена нумизматичка изложба на