izbori sad

Свет

Џорџија уште еднаш ја потврди победата на Бајден

А1он
Џорџија денеска повторно ги потврди резултатите од претседателските избори на 3 ноември, потврдувајќи дека новоизбраниот демократски претседател Џо Бајден победи во таа американска држава, се
Свет

По неколку пребројувања, Џорџија ја потврди победата на Бајден

А1он
Државниот секретар на Џорџија Бред Рафенспергер соопшти дека денеска таа американска држава ќе ја потврди победата на Џо Бајден по две дополнителни пребројувања. – Поминаа
Свет

Приврзаници на Трамп вооружени со пушки се собрале пред домот на Државниот секретар на Мичиген

А1он
Државниот секретар на американската сојузна држава Мичиген, Џоселин Бенсон, денеска објави дека неколку десетици вооружени демонстранти во саботата вечерта протестирале пред нејзиниот дом и извикувале
Свет

Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

А1он
Републиканецот Гејбриел Стерлинг, државен секретар на Џорџија, кој менаџира со имплементацијата на гласачкиот систем во сојузната држава, синоќа се обрати до претседателот на САД, Доналд
Свет

Штабот на Трамп ги оспори резултатите во Винсконсин и најави тужба

А1он
Изборниот штаб на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска ги оспори резултатите од гласањето на претседателските избори во сојузната држава Висконсин и најави тужба
Свет

Мексиканскиот претседател уште не му честита на Бајден, ќе чекал да заврши изборниот процес

А1он
Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот
Свет

Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на изборите во САД

А1он
Пенсилванија официјално ја потврди изборната победа на демократот Џо Бајден во државата над Доналд Трамп, еден ден откако претседателот се согласи на транзиција, но престана
Свет

Трамп најави „голема тужба“ за наводниот изборен фалсификат

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим подготвува „голема тужба“ која наводно ќе разоткрие детали за изборниот фалсификат. -Нашата голема судска тужба