izbori bosna

Регион

ЦИК на БиХ утре ќе ги објави официјалните резултати од општите избори

А1он
Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина (ЦИК БиХ) утре треба да ги потврди официјалните резултати од неодамнешните општи избори во таа земја, но можеби
Регион

Додик за протестите на опозицијата: Кој губи има право да се лути

А1он
Милорад Додик, претседателот на СНСД, кој беше и противкандидатот за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ од ПДП, ги коментираше синоќешните протести на опозицијата со
Регион

Незадоволен од резултатите од изборите во Босна, со стол и скршил глава на сопругата и ја нокаутирал ќерка си со тупаница

А1он
Судот во Сплит осуди на еден месец затвор 56-годишен морнар, кој во неделата, нервозен од резултатите од изборите во Босна и Херцеговина, ја удрил сопругата
Регион

Опозиција во Република Српска: На гласачкото место има 368 гласачи, а Додик доби 539 гласа

А1он
Актуелниот српски член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, победи во трката за претседател на ентитетот Република Српска, но опозицијата, која претходно тврдеше дека нивниот
Регион

Милановиќ за изборите во Босна и Херцеговина: Ова е фијаско, срамота и споменик на хрватската пасивност

А1он
Претседателот на Република Хрватска Зоран Милановиќ ги коментираше изборите во Босна и Херцеговина. „Ова е фијаско, срам, споменик на хрватската пасивност. „(Хрватска демократска заедница) ХДЗ
Свет

ЕУ за измените на Изборниот закон на БиХ: Тоа беше одлука на високиот претставник Шмит

А1он
Делегацијата на Европската унија (ЕУ) во Босна и Херцеговина (БиХ) по повод одлуката на високиот претставник на меѓународната заедница, Кристијан Шмит, за измените на Уставот